Mean Well EDR-120-24 AC/DC 24V 5A 120W Basic Industrial DIN Rail Power Supply Single Output Provided by KAINSC Products
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
09
quantity
Product details
Category
EDR-120 is one economical slim 120W Din Rail Power Supply Series, adapt to be installed on TS-35/7.5 or TS-35/15 mounting rails, the body is designed 40mm in width, which allows space saving inside the cabinets, an operate at the ambient temperature between -20℃ and 60℃ under air convection. PLEASE NOTE: FOR THE HOUSEHOLD APPLICATIONS, PLEASE CHOOSE NDR SERIES. EDR SERIES IS MAINLY FOR THE INDUSTRIAL APPLICATIONS.EU RoHS: CompliantECCN (US): EAR99Type: RegulatedStyle: DIN RailInput/Output Type: AC/DCNumber of Outputs: 1Output Type: FixedOutput Voltage (V): 24Output Current (A): 5Output Power (W): 120Minimum AC Input Voltage (V): 90Maximum AC Input Voltage (V): 264Minimum DC Input Voltage (V): 127Maximum DC Input Voltage (V): 370Minimum Isolation Voltage: 3000VACLine Regulation: 0.5%Load Regulation: 1%Maximum Input Current (A): 2.25(Typ)Input Frequency (Hz): 47 to 63Tolerance (%): ±1Efficiency (%): 87.5(Typ)Configurable: NoInput Connector Type: Screw Terminal BlockOutput Connector Type: Screw Terminal BlockPower Indicator: NoRipple & Noise: 120mV(Max)Medical: NoMinimum Operating Temperature (°C): -20Maximum Operating Temperature (°C): 60Product Weight (g): 600Mounting: DIN RailPackage Height: 125.2mmPackage Length: 113.5mmPackage Width: 40mm
  • Output Voltage: 24V; Rated Current & Rated Power: 5A, 120W
  • UL and CE Certificated; Input Voltage : 90 ~ 264VAC / 124 ~ 370 VDC
  • Protections: Short circuit / Overload / Over Voltage / Over Temperature
  • Ripple & Noise (max.): 120mVp-p; Setup, Rise Time: 1200ms, 60ms/230VAC & 2500ms, 60ms/115VAC at full load (measured at 20MHz of bandwidth by using 12” twisted pair-wire terminated with 0.1uf & 47uf parallel capacitor)
  • High Efficiency 87.5%; UL 508 (Industrial Control Equipment) approved