Technics Professional DJ Headphones with 40mm CCAW Voice Coil Drivers, 270° Swivel Housing and Locking Detachable Cord; Lightweight, Foldable High Input - EAH-DJ1200 (Black)
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
16
quantity
Product details
Category
Technics developed its first DJ headphones in 1996 the RP-DJ1200 The RP-DJ1200 was evaluated highly by many professional DJs for its functionality design and outstanding sound quality It was also favoured by a great many club music lovers The RP-DJ1200 have been known in the industry as the “standard” of DJ headphones Newly developed in 2019 the EAH-DJ1200 inherits the concept of the RP-DJ1200 and features evolved functionality design and sound quality With the symbolic designation “1200 ” in its model name the EAH-DJ1200 ushers in a new wave and takes the DJ culture to a new stage
  • Clear, Detailed Sound: Specially developed 40mm CCAW voice coil drivers deliver full detailed and balanced sound across the frequency range with no distortion at maximum volume plus high-durability 2 500 mW input for comfortable monitoring in high-volume surroundings
  • Pro DJ Essentials Included: Professional monitoring accessories are included to complement the headphones a 1 5m detachable coiled cord 1 2m detachable straight cord and 6 3mm plug adaptor plus a handy carrying pouch for storage and protection
UPC 885347575127 885170368699
Color Black
Impedance 45 Ohms
Brand Name Technics
Model Name Professional DJ Headphones
Style Name Contemporary" or "Modern
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 233 Grams
Manufacturer Technics
Model Number EAH-DJ1200
BuiltIn Media Locking Detachable Cord
Noise Control None
Cable Features Detachable
Control Method Touch
Earpiece Shape Rounded
Headphone Jack 3.5 mm Jack
Is Autographed No
Frequency Range 8 Hz - 30000 Hz